Blog > Komentarze do wpisu

Handel z Rosją – rzutem na taśmę

Rosja, nie jest to jedynie kraj gdzie przedstawia się obraz nędzy i rozpaczy. Nie jest to też jedynie Syberia. Nie jest to kraj w którym jedyną rozrywka jest picie alkoholu. W kontekście ekonomicznym jest to kraj, który ma ogromny potencjał gospodarczy. Jest to kraj, który dla państw Europy może być studnią bez dna: zarówno dla produktów, jak i usług. Studnia ta płaci zielonymi dolarami za towary. Nie tylko dlatego, że są z zachodu, przeważnie dlatego, że są lepszej jakości i są tańsze.

Sytuacja na obecnym rynku towarów i usług między pastwami europy środkowo wschodniej i Rosji. Kształtuje się w odwrotny sposób niż w późnych latach 80-90. Wtedy to na terenie Polski, w zasadzie wszystko było sprowadzane za wschodniej granicy. Rosyjskie i Ukraińskie zabawki gościły na pułkach naszych dzieci, ubrania w kolorach tęczy w naszych szafach, a kożuchy i futra w szafach naszych żon. Zalewani byliśmy towarami za wchodu w tamtym okresie. Jednak on minął. Sytuacja odwróciła się. Rosja coraz częściej jest rynkiem zbytu dla towarów i usług polskich i zachodnich klientów biznesowych. Handle z Rosją jest obecnie kopalnia złota. Wystarczy zerknąć okiem na zestawienia statystyczne z ostatniego kwartału Głównego Urzędu Statystycznego na temat eksportu towarów i usług na teren Rosji, aby przekonać się, że można zarobić pieniądze na wschodzie. Tylko trzeba odpowiednia się do tego przygotować. Nie wystarczą same chęci. Trzeba przygotować odpowiednie zasoby i materialne i niematerialne i uzbroić się w cierpliwość. Najważniejszym krokiem jest zdobycie wiedzy czy towary jakimi dysponujemy są kupowane na wschodzie, pomocą służy tu wymieniony wyżej GUS, drugim krokiem jest określenie z czym dokładnie na te rynki wschodnie wchodzimy, trzecim w zasadzie najważniejszym krokiem jest popularyzacja i promowanie w rosyjskim Internecie, co jest gwoździem programu tego tekstu.

Handel z Rosją nie ruszy jeżeli odpowiednio firma, obiekt turystyczny czy gospodarstwo rolne nie zaistnieje w Internecie rosyjskim. Klienci muszą zobaczyć, że jest możliwość kupna produktów, czy przyjechania na wczasy do Polski. Do pokazania tego właśnie służy prezentacja internetowa. Władimir z Moskwy czy Igor  z Kijowa chcący kupić jakaś rzecz specjalistyczną albo uda się na targi, albo użyje do tego wyszukiwarki internetowej. W dobie powszechnego Internetu ta druga opcja jest według mnie najczęściej wykorzystywana. Szukając takiej rzeczy w Internecie głownie w wyszukiwarce www.yandex.ru, Rosjanin zrobi to po rosyjsku, Ukrainiec po ukraińsku, nie ma szans żeby wyświetliły mu się strony z usługami polskich producentów po polsku w tym Internecie. Dlatego też trzeba taką wizytówkę internetową wykonać w językach wschodnich i publikować w rosyjskim Internecie. Nasza prezentacja internetowa mająca za zadanie popularyzację i promowanie firmy, hotelu, gospodarstwa rolnego w Internecie rosyjskim, sprawia że w szybki i łatwy sposób nasi koledzy za wchodu szukając towarów mogą je znaleźć najczęściej w pierwszej dziesiątce wyników. Tym samym są w łatwej drodze do podjęcia kontraktu i zawarcia handlu między dwoma państwami. Np. Rosją i Polską, czy Rosją a krajami z zachodu.

JC

poniedziałek, 16 stycznia 2012, aktru

Polecane wpisy