Blog > Komentarze do wpisu

Mobilne strony internetowe na telefon - przyszłość każdej firmy

Mobilna strona internetowa staje się powoli obowiązkową rzeczą, jaką każda firma powinna posiadać. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli posiadamy własną stronę internetową, jest ona dostępna dla dowolnego telefonu komórkowego, który posiada przeglądarkę. Jest również i druga strona medalu – istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że strona wygląda fatalnie na takim urządzeniu mobilnym. Dlaczego?

Pierwsza sprawa to ciężar takiej strony. Bardzo długo ładuje się ona na telefon. Przy okazji należy zwrócić uwagę na to, że pobierając pliki płacimy za nie. Im więcej pobierzemy, tym większy rachunek przyśle nam operator. Kolejny problem to rozdzielczość i sposób w jaki nam się ta witryna wyświetla. Aby coś przeczytać, należy ją powiększać i przesuwać witrynę palcem, aby znaleźć to, czego szukamy. Jeśli na stronie jest flash, może on zostać niewyświetlony.

Od roku 1996 firmy zaczęły wykorzystywać Internet do promowania siebie oraz do kontaktu ze swoimi klientami. Zaczęły wtedy powstawać strony internetowe przedsiębiorstw. W obecnej chwili ten sam proces zachodzi w telefonii komórkowej. Do 2013 r. więcej osób będzie korzystać z telefonów komórkowych niż komputerów. W połowie 2011 roku został osiągnięty punkt, w którym konsumenci spędzają więcej czasu na swoich urządzeniach przenośnych niż na swoich komputerach. Google zaczęły tworzyć rozwiązania reklamowe dedykowane dla urządzeń mobilnych.

Strony mobilne muszą być dostosowane do urządzenia jakim jest komórka. Użytkownik oczekuje  wygody przeglądania, szybkości komunikacji i tylko najważniejszych informacji. Liczy się prostota i jasna nawigacja, jak najmniej ciężkich elementów graficznych. Poza tym ważna jest odpowiednia optymalizacja pod wyszukiwarki mobilne. Dobrze przygotowana i opisana strona zabłyśnie na wysokich pozycjach w wyszukiwarkach. W chwili obecnej, kiedy jest to produkt niszowy, gdzie mała ilość firm decyduje się na jej uruchomienie, osiągnięcie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania jest łatwe. Ten kto teraz wykorzysta ów moment na zaistnienie może wygrać niczym na loterii.

Ceny takiej usługi są różne. Spotkałem się na amerykańskich witrynach firm tworzących „mobilki” cenniki rzędu od 100 do kilkuset dolarów za stworzenie i roczną obsługę mobilnej witryny. W Polsce jest to wydatek kilkuset złotych. Nasza firma – Aktru Sp. z o.o. wykonuje mobilne wersje prezentacji, dedykowane głównie pod Internet cyryliczny. W naszym przypadku dochodzi jeszcze jedna ważna kwestia – jak to zrobić, żeby na rosyjskim czy ukraińskim telefonie witryna wyświetliła się poprawnie i aby Igor przeczytał tekst w cyrylicy, a nie ciąg dziwnych znaczków. Cała tajemnica leży w poprawnym napisaniu strony i określeniu języka. Dostępne są na rynku narzędzia do pomiaru poprawności kodu, sprawdzające walidację oraz oceniające jakość wykonanej strony. Każdorazowo należy pamiętać o sprawdzeniu jakości kupowanej usługi tego typu!!! Nie jest bowiem filozofią zrobienie strony, tego teoretycznie uczą już w szkole podstawowej na informatyce. Sztuką natomiast jest jej wykonanie tak, aby narzędzia oceniły ją na 5 i powiedziały nam, że jest wykonana zgodnie z zasadami obowiązującymi w Internecie. A to niestety udaje się nielicznym.


wtorek, 31 stycznia 2012, aktru

Polecane wpisy

Komentarze
2018/04/17 18:07:13
Niby wszystko ok. Jednak sama optymalizacja to bardzo dużo jak na dolp.pl/audyt-i-optymalizacja-stron
-
2019/01/04 02:51:57
Strony mobilne to w 2019 będzie wręcz wymóg, szczególnie mam nadzieję, że strategia marketingowa wszystkich firm będzie właśnie skierowana na urządzenia mobilne.